kalpyetmezligi.gen.tr https://www.kalpyetmezligi.gen.tr Kalp Yetmezliği, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kalpyetmezligi.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Thu, 22 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Kronik Kalp Yetmezliği https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kronik-kalp-yetmezligi.html Sat, 08 Dec 2018 23:13:47 +0000 Kronik kalp yetmezliği, daha önceden geçirilmiş olan kalp krizi, kalp kası hastalığı, uzun dönemdir devam eden kapak hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak oluşan kalp yetmezliğidir. Vücudun ihtiyaçlarını karş Kronik kalp yetmezliği, daha önceden geçirilmiş olan kalp krizi, kalp kası hastalığı, uzun dönemdir devam eden kapak hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak oluşan kalp yetmezliğidir. Vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kanı pompalayamayan kalbin, kalp yetmezliği yaşadığı söylenebilir. Günümüzde kalp krizine bağlı ölümler azalırken, kalp yetmezliğine bağlı ölümlerde artış olmaktadır. Kalp yetmezliği olduğunda, sol karıncık pompalama görevini yapamaz hale gelir. Sol karıncık oksijenden zengin olan kanı tüm vücuda pompalamaktadır. Sağ karıncık ise, oksijenden fakir olan kanı oksijenlenmesi için akciğerlere göndermektedir. Kalp kasını etkileyecek çok sayıda hastalık kalp yetmezliği gelişmesine neden olabilir.

Kronik kalp yetmezliğinde oluşan yakınmalar

Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için sol karıncığın yeterli kanı pompalayamaması halinde, bir çok organ görevini yerine getiremez. Beyne, kaslara ve böbreklere yeterli kan gitmediğinde, halsizlik ve güçsüzlük görülür. Sol karıncık görevini yerine getirmediğinde, kan akciğerlere geri kaçabilir. Bu durumda nefes almak güçleşir. Dinlenme zamanında bile, hastalar nefessiz kalabilir. Sağ karıncık görevini yapmadığında, kan toplardamarlara geri gider ve dokulara sıvı sızması olur. Bu durumda vücutta şişme etkisi görülebilir. Ayrıca akciğerlerin çevresindeki boşlukta, karın ve akciğerlerde sıvı birikebilir. Kalp yetmezliğindeki belirtilerin şiddeti farklı olabilir. Bunlar aniden gelişebildiği gibi, zaman içinde ilerleme gösterebilir. Vücuttaki diğer organlar bundan etkilendiğinde, kalp yetmezliği belirtileri daha şiddetli yaşanabilir.

Kronik kalp yetmezliği tanı yöntemleri

Rahatsızlığın tanısında ekokardiyografi sayesinde kalbin pompalama ve kasılma fonksiyonuyla ilgili bulgular kesin olarak belirlenebilir. Normalde sol karıncığa gelen kan miktarının ne kadar bölümünün vücuda pompalandığını gösteren ejeksiyon fraksiyonu (EF) 50-70 arasında olmalıdır. Bu değerin 50 nin altına inmesi halinde kalp yetmezliği tanısı konur.

Kronik kalp yetmezliğinde ilaç tedavisi

Hastalığın tedavisinde kullanılan idrar söktürücü ilaçlar, böbreklerin daha fazla idrar üretmesini sağlayarak vücutta fazla su tutulmasına engel olur. Bu ilaçları kullanan hastalar düzenli olarak takip edilerek, vücutlarındaki potasyum seviyesi ölçülür. ACE inhibitörleri gibi ilaçlar tedavide önemli bir yere sahiptir. Bu ilaçlar hastaların uzun dönemde sağ kalmasına yardımcı olur. Kalbin kan pompalamasına yardımcı olarak, kalbin stresini azaltır, sıvı tutulmasını önler ve kalp yetmezliğinin ilerlemesine engel olur. Kan damarların genişlemesini sağlayıp, kan basıncının düşmesine neden olurlar. Vücutta zararlı hormonların salgılanmasına engel olurlar. Ancak hastalarda oluşabilecek yan etkiler açısından düzenli takip ihmal edilmemelidir. Bitkilerden elde edilen doğal bir ilaç olan digoksin, kalp kasılmasını güçlendirir. Kandaki digoksin seviyesi devamlı olarak ölçülmelidir. Fazlası ritim bozukluğuna ve kalp atım hızının yavaşlamasına neden olabilir. Beta blokerler ise hastalarda adrenalinin ve kalbin hızlı atmasına sebep olan maddelerin etkisini azaltır. Bu ilaçlar kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır, stresini azaltır ve hastalığın ilerlemesini azaltır.

Kronik Kalp Yetmezliği

Kronik kalp yetmezliğinde evde yapılabilecekler

Hastalar doktorun önerilerine uymalı ve yaşam tarzlarında olumlu değişimler yapmalıdır. Kalp yetmezliğinin verdiği belirtiler yakından takip edilmelidir. Özellikle efor sonrası meydana gelen nefes darlığı hastalığın şiddetini belirlemede oldukça önemlidir. Bunun ne kadar sürdüğü ve hangi aktiviteler sırasında oluştuğu takip edilmelidir. İnatçı öksürük, gece idrara çıkış miktarı, ayaklarda oluşan şişliğin derecesi, sırt üstü yatarken oluşan nefes darlığı, dinlenme sırsındaki nefes darlığı gibi yakınmalar rahatsızlığın gidişatını belirleyen unsurlardır. Bunla]]> Kalp Yetmezliği İlaçları https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kalp-yetmezligi-ilaclari.html Sat, 08 Dec 2018 23:33:58 +0000 Kalp yetmezliği ilaçları, kalp yetmezliği kalbin vücut için yeterli oksijeni sağlayacak kanı pompalayamaması anlamına gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle kalp kaslarında oluşan zayıflık nedeni ile ortaya ç Kalp yetmezliği ilaçları, kalp yetmezliği kalbin vücut için yeterli oksijeni sağlayacak kanı pompalayamaması anlamına gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle kalp kaslarında oluşan zayıflık nedeni ile ortaya çıkar. Vücutta sıvı birikimi, hastada nefes darlığı, göğüs ağrısı, sık idrar çıkma, kilo kaybı, iştah kaybı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi pek çok belirtisi vardır.

Kalp yetmezliği kalp ile alakalı birçok hastalıktan dolayı oluşabilir. Kalp kasında oluşan rahatsızlıklar, kalp-damar hastalıkları, aşırı alkol tüketimi, yüksek tansiyon gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Kalp kaslarında iltihap ve damar sertliği de kalp yetmezliğine neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Kalp yetmezliği tedavisi için farklı ilaçların bir arada kullanılması gerekir. Hastanın durumu ve hastalığın şiddetine göre reçete edilen ilaçlar farklılık gösterebilir.

Kalp Yetmezliği İlaçları

Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri: Bu ilaçlar kan basıncının düşmesine yardımcı olarak, damarlarda gevşeme sağlar ve damarları genişletici etkileri vardır. Bu sayede kan akımı daha kolay gerçekleşerek kalbin yükü hafifler. Bu tarz ilaçlar kalp yetmezliği nedeni ile oluşan şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Anjiyotensin II Reseptör Blokerleri: Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile hemen hemen aynı etkilere sahiptir. Amjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerini kullanamayan ya da bu ilaca karşı reaksiyonu olan kişiler için tavsiye edilir.

Digoksin: Bu ilaç kalp kaslarının daha kuvvetli kasılmasını sağlar. Kalbin ritmini yavaşlatarak, kalp yetmezliği nedeni ile ortaya çıkan şikayetleri azaltır.

Kalp Yetmezliği İlaçları

Beta Blokerleri: Kan basıncını düşürerek kalp atışını yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda kalpte oluşan bazı hasarların onarılmasını sağlayabilir. Kalp ritminin anormal bir şekilde bozulmasını ve dolayısı ile oluşacak hayati riski en aza indidir. Kalp yetmezliği nedeni ile oluşan belirtileri hafifletir, kalbin fonksiyonlarını düzenler ve hastanın yaşam süresini arttırabilir.

Diüretikler: Diüretikler vücutta toplanan sıvının idrar yolu ile vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olan ilaçlardır. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra idrara çıkma sıklığı artarak bacak ve akciğerlerde toplanan sıvının atılmasını kolaylaşır.

Hastalığı takip eden doktor bu sayılan ilaçların haricinde başka ilaçlarda reçete edebilir. Göğüs ağrısı yaşayan hastalara nitrat grubu ilaçlar, kolesterol sorunu olan hastalar için kolesterol düşürücü etkisi olan ilaçlar ya da kalp krizi riskini azaltan kan inceltici özelliği olan ilaçlar reçete edilebilir.

Bazı vakalarda kalp yetmezliği ameliyat ile tedavi edilebilir. Şayet atardamarda tıkanıklık söz konusu ise ve kalp yetmezliğine neden oluyorsa bypass ameliyatı ile tedavi edilebilir. Operasyon sırasında tıkalı olan damar vücuttan alınan sağlıklı bir damar ile değiştirilir ya da sentetik tüp kullanılabilir. Tedavi sonucu kan akışı normale döner.

Kalp yetmezliği şayet kalp kapakçığında oluşan bir sorun nedeni ile oluşum göstermişse, Cerrahi ile kapakçıklar tamir edilebilir ya da tamamen değiştirilebilir. Bu sayede kalp yetmezliği tedavi edilebilir.

]]>
Konjestif Kalp Yetmezliği https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/konjestif-kalp-yetmezligi.html Sun, 09 Dec 2018 18:09:36 +0000 Konjestif kalp yetmezliği, kalbin gerektiği gibi kan pompalayamaması nedeni ile ortaya çıkan bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp yeterince kan pompalayamadığı için akciğer ve vücudun farklı alanlarında tıkanma olarak Konjestif kalp yetmezliği, kalbin gerektiği gibi kan pompalayamaması nedeni ile ortaya çıkan bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp yeterince kan pompalayamadığı için akciğer ve vücudun farklı alanlarında tıkanma olarak tanımlanan sıvı birikimi meydana gelmektedir. Konjestif kalp yetmezliği genelde yavaş yavaş ilerleyebilir ve herhangi bir belirti vermeden oluşabilir. Hasta yıllarca kalp yetmezliği yaşadığının farkına varamayabilir. Oluşum gösteren semptomlar zaman ilerledikçe şiddetlenir. Konjestif kalp yetmezliği yavaş yavaş seyrettiği için kalp zayıflamayı önlemeye çalışır ve zamanla güçsüz kalarak hastalık ortaya çıkar. Kalp zaman içinde genişleyerek zayıflayan kasları onarmaya çalışır. Vücuda gerekli kanı pompalamak için daha hızlı çalışır.

Konjestif kalp yetmezliğinin 40 yaş ve daha üzeri insanlarda oluşma riski daha fazladır. Özellikle ABD'de 5 milyon insanda konjestif kalp yetmezliği sorunu vardır ve bu insanların çoğu 40 yaş üstündedir. Her geçen yıl hasta sayısı artış yaşanmaktadır.

Konjestif Kalp Yetmezliği Risk Faktörleri Nelerdir

 • Daha evvel geçirilmiş kalp krizi
 • Kroner arter hastalığı
 • Kalp kapağı nedeni ile oluşan hastalıklar
 • Hipertansiyon
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Kalp kası hastalığı
 • Doğuştan kaynaklanan hastalıklar
 • Aşırı alkol ve ilaç kullanımı

Ortaya çıkan belirtiler muayene eden doktorun kalbin hangi kısmında sorun olduğunu tespit etmesi için yardımcı faktörlerdir. Kalbin sol kısmı fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyorsa sol kalp yetmezliği olarak tanımlanır. Bu durumda akciğerlerde kan ve sıvı birikimi yaşanır. Yorgunluk, devamlı öksürük, nefes almakta güçlük gibi belirtiler ortaya çıkar. Hasta öksürdüğü zaman hafif pembemsi bir kan ile beraber balgam görülebilir.

Muayene sonucu kalbin sağ tarafının fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği tespit edilirse sağ kalp yetmezliği olarak tanımlanır. Kan akışının azalması nedeni ile damarlarda sıvı birikimi oluşur. Ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda ödem oluşmaya başlar. Bazı vakalarda oluşan ödem akciğer, mide ve karaciğere kadar ulaşabilir. Özellikle geceleri tuvalete çıkma isteği oluşabilir. Vücutta biriken sıvı böbrekleri tehlikeye sokar. Çünkü sıvı birikimi nedeni ile böbreklerde tuz ve su tutumu oluşabilir. Dolayısıyla ileride böbrek yetmezliği başlayabilir. Konjestif kalp yetmezliği gerektiği gibi tedavi edildiğinde böbreklerde normale dönebilir.

Konjestif Kalp Yetmezliği

Bazı vakalarda sağ ve sol kalp yetersizliği aynı anda görülebilir. Bronşit, akciğer hastalıkları, tiroit hastalıkları ve romatizmal hastalıklar en sık nedenler arasındadır. Konjestif kalp yetmezliği genelde sağ ve sol kalp yetmezliği aynı anda görüldüğünde ortaya çıkar.

Hastalık ilerledikçe kalp zayıflamaya başlar ve şikayetler oluşum gösterir. Doktor gerekli tetkikler ve muayene ile hastalığın ne kadar ilerlediğini tespit edebilir. Yapılan tetkikler ile kesin tanı konulur. Konjestif kalp yetmezliği için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Uygulanan tedaviler ile kalbin yükü hafifletilir. Tedavi için ilaç, yaşam tarzında değişiklikler, transkateter müdahaleler ya da ameliyat tercih edilebilir.

Konjestif kalp yetmezliğinden korunmak ve ortaya çıkan şikayetleri azaltmak için doktorun vereceği tavsiyelere mutlaka uymak gerekir;

 • Düzenli uyku alışkanlığı
 • Tuz alımının azaltılması
 • Sigara ve alkol kullanımından vazgeçmek doktorun vereceği tavsiyeler arasındadır. Sağlıklı bir yaşam için doktorun tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.
]]>
Kalp Yetmezliği Nedir https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kalp-yetmezligi-nedir.html Mon, 10 Dec 2018 01:24:24 +0000 Kalp yetmezliği, vücutta dolaşımı sağlayan kalbin bu ihtiyacı sağlayacak kadar kanı pompalayamaması nedeniyle akciğerlerde ve diğer bölgelerde sıvı birikimiyle seyreden bir rahatsızlıktır. Erken dönemde fark edi Kalp yetmezliği, vücutta dolaşımı sağlayan kalbin bu ihtiyacı sağlayacak kadar kanı pompalayamaması nedeniyle akciğerlerde ve diğer bölgelerde sıvı birikimiyle seyreden bir rahatsızlıktır. Erken dönemde fark edilir ve tedavi edilirse, hastaların iyi bir yaşam sürmesi sağlanabilir. Kalp yetmezliği ilerleyici özellikte olduğundan, kalbin çalışma kuvveti giderek azalır. Bu durumda vücuttaki dokular ve organlar ihtiyacı olan besin maddelerini ve oksijeni almakta zorluk yaşarlar. Bu sorun altta yatan etkene göre her yaştan kişiyi etkileyebilir. Fakat 45 yaşın üzerindeki kişilerde % 2,5 oranında görülürken, 65 yaşın üzerindeki kişilerde % 10 oranında görülür. Hastalara geç teşhis yapıldığında, son evreye gelen hastaların 1 yıl içinde kaybedilmesi olasıdır.

Kalp yetmezliği belirtileri

 • Nefes darlığı: Hastalığın etkisiyle akciğerler sıvı birikimi olduğunda, bu sorun yaşanır. Erken evrede hareket halinde ve aktivite sonrasında yaşanırken, ilerleyen evrede dinlenme sırasında bile etkili olur. Geceleri yüksek yastıkta bile rahatlamayan hastalar, hemen doktora başvurmalıdır.
 • Öksürük ya da nefes verirken ıslığa benzer ses çıkarmak: Bu sorunda akciğerlerdeki sıvı birikiminden oluşur. Fakat bu sorun astım ve kronik bronşit hastalarında da görülebilir. 
 • Vücut ağırlığında değişiklik: Bu hastalarda hızlı kilo değişimi izlenmektedir. Sıvı birikimine bağlı olan kilo alma ya da tedaviyle kilo kaybı oluşumu şeklinde yaşanabilir.
 • Ayak bileklerinde şişlik: Sıvı birikimi ayak bileklerinde şişlik olarak gelişebilir. Şişliğin fazla olması halinde uyluk, baldır ve karın bölgesine yayılabilir.  
 • İştahsızlık: Karaciğer ve karında olan sıvı birikimi nedeniyle iştahsızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gelişebilir. Az ve sık yemek yenmesi faydalı olabilir.
 • Geceleri idrara çıkma ihtiyacı: Gün içindeki sıvı birikimi, geceleri kan dolaşımına katılmakta ve böbreklerdeki kan miktarını arttırmaktadır. Bu nedenle geceleri idrara çıkma ihtiyacı ve sayısında artış olur.
 • Depresyon ve anksiyete: Bu hastalarda depresyon, tedirginlik, sıkıntı hissi ve huzursuzluk yaygındır.
 • Yorgunluk: Kaslarda yetersiz oksijen olduğundan ve beslenme yetersizliği bulunduğundan, hastalarda yorgunluk hissedilir.
 • Baş dönmesi: Hastalarda görülen bu etki ilaçlara bağlı olarak gelişebilir. Hastaların ani hareketlerinde de bu şikayetler yaşanabilir.
 • Kalp hızında artma: Kalp yeteri kadar kan pompalayamadığından, bu açığı kapatmak için daha hızlı atmaya başlar.
Kalp Yetmezliği Nedir

Kalp yetmezliğine sebep olan etkenler nelerdir

 • Kalp krizi: Kalp yetmezliğinin en sık nedenlerinden biri olan kalp krizinde, kalbi besleyen damarlardan biri tıkanır. Bununla birlikte kalp kasına oksijen ve besin gitmesi engellenir. Bu yüzden kalp kasında hücreler ölür. Bu hücrelerin işini kalbin diğer hücreleri yapmaya başlar. Bu onların kaldırabileceklerinden daha fazla yük altına girmesine neden olur.
 • Kalp damar hastalığı: Damar çeperlerinde olan kolesterol plakları nedeniyle kalbi besleyen damarlardan biri ya da birden fazlasında daralma oluşur. Bu kalp kasına giden kan miktarını azaltır ve göğüste ağrı meydana gelir.
 • Kan basıncı yüksekliği (Hipertansiyon): Kan dolaşımının sürdürülmesi için, kalbin daha fazla çalışması gerekir. Kan basıncının kontrol edilememesi halinde, kalp yetmezliği gelişme riski yüksek olur.
 • Kalp kapağı hastalıkları, kalp kası hastalığı ve doğumsal kalp hastalığı: Kalbin hastalıkları kalbin daha fazla efor sarf etmesine neden olur. Daha fazla çalışan kalpte yetmezlik gelişme riski fazla olur.

Kalp yetmezliğinde hangi tanı yöntemleri]]> Kalp Yetmezliği Tedavisi https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kalp-yetmezligi-tedavisi.html Mon, 10 Dec 2018 08:21:22 +0000 Kalp yetmezliği tedavisi, hastanın şikayetlerine göre uygun şekilde yapılır. Tedavinin başarısı için hastanın beslenmesine dikkat etmesi, yaşam koşullarını düzenlemesi çok önemlidir. Dinlenmelerine dikkat etmele Kalp yetmezliği tedavisi, hastanın şikayetlerine göre uygun şekilde yapılır. Tedavinin başarısı için hastanın beslenmesine dikkat etmesi, yaşam koşullarını düzenlemesi çok önemlidir. Dinlenmelerine dikkat etmeleri, ağır işlerden kaçınmaları, doktor gözetiminde egzersiz yapmaları gerekir. Hastalara uygulanan ilaç tedavisinde genellikle digoxin, idrar söktürücüler, ACE inhibitörleri kullanılmaktadır. Bu sayede kalbin kan pompalama gücü arttırılır, vücutta biriken sıvı dışarıya atılır ve ödem giderilir. Damarlar gevşetilerek, kan akımı düzenlenir. Hastalarda gerekirse kalp pili uygulaması, stent uygulaması, bypass gibi uygulamalar yapılabilir, gerekirse kalp nakline başvurulur.  

Kalp yetmezliği tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Yaşam tarzına adaptasyon: Kalp yetmezliğinde yaşam boyunca tedavi elden bırakılmamalıdır. Hastalarda nadir durumlarda normal zamanlara dönüş olabilir. Yeni yaşam tarzı hastalar tarafından benimsenmelidir.

Kilonun korunması: Hastaların vücut ağırlığında hızlı değişimler olur. Kısa sürede istem dışı verilen kilo kayıpları ciddi bir sorunu işaret edebilir. Kilo kaybı hareketsizlikten ya da kalp yetmezliği nedeniyle oluşan kas kitlesindeki kayıptan kaynaklanabilir. İdrar söktürücü ilaçların yüksek dozda olması da, bu etkiyi gösterebilir.

Tuz tüketimi: Hastaların tuz tüketimini kontrol altına alması son derece önemlidir. Tuzun öncelikle yemek masalarından kaldırılması, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi gerekir. 

Sıvı alımı: Hastaların günlük olarak alması gereken sıvı miktarı 1,5-2 litre kadardır. Buna suyun dışında alınan sulu yiyeceklerde dahildir. Sıvı alımını az miktarlara bölerek, gün içine yaymak gerekir.

Alkol tüketimi: Hastalarda kalp yetmezliği dışında başka kalp hastalığı varsa, alkol kullanımı kalp hızını ve kan basıncını yükselten etki yapar. Alkol bağımlılığında alkolik kardiyomiyopati adı verilen kalp yetmezliği oluşabilir. Hastalardaki alkol tüketimi günlük olarak 1-2 bardağı geçmemelidir. Rahatsızlık ciddi bir aşamadaysa, alkolden uzak durulmalıdır.

Potasyum alımı: Hastalar idrar sökücü ilaç kullanıyorsa, vücutta potasyum kaybı olur. Bu durumda ilaç değişimi yapılabilir. Portakal, muz, kavun, patates, karpuz, kuru erik, balık gibi potasyumdan zengin besinlerin tüketimine ağırlık verilebilir. Potasyum oranında yükseklik varsa, bunu kısıtlayacak besinler tüketilebilir.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Yağ ve kolesterol: Hastaların uyguladığı diyette doymamış yağların olmasına, sebze ve meyve, yağsız et, tavuk eti, balık gibi besinlerin olmasına dikkat edilmelidir. Alınan yağ ve kolesterol oranlarına dikkat edilmelidir.

Kalp yetersizliğiyle yaşam: Tedavinin uygun bir şekilde yapılması halinde, hastalar normal faaliyetlerini yapabilecek düzeyde olurlar. 

Aktivite ve egzersiz: Hastaların çoğunda egzersiz yapma çok faydalıdır. Egzersiz çalışmalarında doktora danışılmalı, bunun miktarı hakkında uygun olan seçilmelidir. Daima ısınmayla hareketlere başlanmalı, bitmesine yakın temponun düşürülmesi gerekir. Egzersize başlamak için yürüyüşü tercih etmek uygundur. Egzersiz sırasında nefes darlığı olması, baş dönmesi, bulantı, göğüs ağrısı, soğuk terleme gibi etkiler olursa, bunun hemen durdurulması gerekir. Yemek sonrası egzersiz yapılmamalıdır. Bunları hafif bir yemekten 1-2 saat sonra yapmak uygundur. Ağır hareketlerden uzak durulmalıdır.

Sigara içmek: Sigara alışkanlığı kanın oksijen taşıma kapasitesinde olumsuz etkiler yapar, kan basıncını arttırır, damarlara yağ birikimine ve tıkanıklığa neden olur. Bu etkiler kalp yetmezliği olan hastaları olumsuz etkiler. Sigara içilmesinin bırakılması her zaman kalp için faydalıdır. Bunun için bazı yöntemlerden destek alınabilir.

Seyahat: Hast]]> Kalp Yetmezliği Belirtileri https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kalp-yetmezligi-belirtileri.html Mon, 10 Dec 2018 22:15:53 +0000 Kalp yetmezliği belirtileri, vücut için gerekli oksijen ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılarak hücrelere ulaşır. Kalp bu görevi bir pompa vazifesi görerek gerçekleştirir. Kalp yetmezliği oluştuğ Kalp yetmezliği belirtileri, vücut için gerekli oksijen ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılarak hücrelere ulaşır. Kalp bu görevi bir pompa vazifesi görerek gerçekleştirir. Kalp yetmezliği oluştuğunda kalp fonksiyonlarına devam eder. Ancak yeterli oranda kanı hücrelere ulaştıramaz. Kalp yetmeli hayati risk taşıyan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Kan akımında yaşanan azalma nedeni ile kalbin kasılma kabiliyeti yok olur. Kasılma yeteneğini kaybeden kalp kanı pompalayamaz. Kalbin vücut için gerekli kanı pompalayamaması kalp yetmezliği olarak tanımlanır. Kalp yetmezliği beraberinde farklı hastalıklara da yol açabilir. Hücrelere yeterli oranda ulaşamayan kan damarlarda toplanmaya başlar. Kalp kasları zayıflar, böbreklerde su ve tuz tutumu yaşanır. Ayrıca bacak, kol, akciğer gibi farklı organlarda sıvı birikimi nedeni ile kalp yetmezliği oluşum gösterir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Hastalık nedeni ile oluşan belirtileri fark etmek ve zamanında müdahale edilmesi hastalığın seyri için önemlidir. Bazı belirtiler kalp yetmezliği oluştuğunu haber verebilir. Bu belirtiler;

 • Göğüste şiddetli ağrı
 • Nefes almakta güçlük yaşamak
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara karşı dirençsiz olma
 • Ayak bileklerinde ödem
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Sık aralıklarla idrara çıkma
 • Kalpte ritim bozukluğu
 • Akciğerde kan birikimi

Bu tür belirtiler her hangi bir aktivite olmaksızın birden bire oluşum göstermeye başlar. Hasta henüz rahatsızlığının farkında değildir. Merdiven çıkarken ya da yokuş çıkarken oldukça zorlanır. Kendini sağlıklı görse de sürekli dinlenme isteği oluşur. Günü ayakta geçirmişse ve yorulmuşsa günün sonunda ayak bileklerinde ödem oluşur. Oluşan ödem sabah uyandığında kaybolur ve başlangıçta hafif seyreder. Zaman ilerledikçe şiddeti artar. Hastalık ilerledikçe ellerinde, ayaklarında ve hatta yüzünde morluklar oluşmaya başlar. Ufak aktiviteler sonucu bile nefes almakta zorlanır. Kan vücuda gerektiği gibi ulaşamadığından morarmalar her geçen gün artar. Beraberinde akciğerde kan birikmeye başlar. Kalp yetmezliği artık yatarken, otururken ve nefes alıp verirken kendini belli eder. Sürekli öksürük oluşur. Kalp yetmezliği teşhisi gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra tespit edilebilir. Bazı vakalarda kalp yetmezliği her hangi bir belirtiye yol açamayabilir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği kalp ile alakalı gelişen farklı hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabilir. Kalp kasında oluşan sorunlar, kalbin kanı gerektiği gibi pompalayamaması, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, kalp kapağında problem, aşırı alkol tüketimi gibi faktörler kalp yetmezliğine yol açabilir.

Özellikle damar sertliğinde damarın yapısı bozularak, yapısı bozulan damara kan pompalamak zorlaşır. Bu durumda kalp gerektiği gibi çalışamaz. Damar sertliği nedeni ile kalbe ulaşan kan ve oksijen miktarında azalma yaşanabilir. Kalp kaslarında enfeksiyon, tiroid bezinin aşırı çalışması da kalp yetmezliği nedenleri arasında yer almaktadır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp rahatsızlığı beslenme alışkanlıkları ile alakalı gelişebilen bir rahatsızlıktır. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi ve daha az yemek yemesi gerekir. Hasta için sulu gıdalar tavsiye edilir. Çünkü sulu gıdalar katı gıdalardan daha kolay sindirilebilir. Bu sayede kalbin yükü azaltılır. Yağ ve tuz miktarında kısıtlama yapılır. Tuz su tutumunu arttırabileceğinden vücutta şişkinliğe neden olur. Tuz kısıtlaması yapıldığında idrar yolu ile su atımı arttırılır. Bu sayede ödem oluşumu engellenir.

Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için hasta eğer sigara kullanıyorsa mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Sigara kalp kaslarına giden oksijeni önler]]> Kalp Yetmezliği https://www.kalpyetmezligi.gen.tr/kalp-yetmezligi.html Tue, 11 Dec 2018 11:04:01 +0000 Kalp yetmezliği, kalbin vücudumuz için gerekli olan kanı dokulara ulaştıramadığı durumlar sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde, kalp çalışsa da, yeterli kanın dokulara ulaştırılmas Kalp yetmezliği, kalbin vücudumuz için gerekli olan kanı dokulara ulaştıramadığı durumlar sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde, kalp çalışsa da, yeterli kanın dokulara ulaştırılması mümkün olmaz. Acilen tedaviye başlanması gerekir.  Kan akımı azaldığı için, kalp kasılma yeteneğini kaybeder. Kasılma olmadığı zaman, kan pompalayamayan kalpte yetmezlik olduğu tespit edilir. Bu durumda pompalanamayan kan damarlarda birikim yapar. Kalp kası zayıflayarak, vücutta su ve tuz tutulumu artar. 

Kalp yetmezliğinin nedenleri

 • Kalp kasında bulunan rahatsızlıklar,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Kalp kapaklarında bulunan sorunlar,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Kalbin kanı pompalayamaması,
 • Yüksek tansiyon problemlerinin yaşanması,
 • Damar sertleşmesi sorunu,
 • Kalp kasında oluşan iltihaplanmalar,
 • Tiroid bezinden fazla salgılanan hormonlar,
 • Kalp krizinin yaşanması,  

Kalp yetmezliğinin sebepleri

 • Göğüste ağrı hissedilmesi ve nefes almada güçlük çekilmesi,
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi duyulması,
 • Ayak bileklerinde şişlik,
 • İştah kesilmesi sonucunda kilo kaybı yaşanması,
 • Sıkça idrara çıkma isteği,
 • Kalp ritminde bozukluklar,
 • Akciğerlerde kan birikme sorunu, 

Hastalar belli bir efor harcadıktan sonra, ortaya çıkmaya başlayan belirtiler kalp yetmezliğini tanımlayacaktır. Merdiven çıkarken zorlanma, yorgunluklardan sonra dinlenme isteği ve ayak bileklerinde şişlik, vücudun değişik yerlerinde morarmalar, nefes darlığı, gıcık öksürüğü yaşanması, çok basit hareketlerde bile yorgunluk hissi tedavi olmayı gerektirecek kadar önemli belirtilerdir. Bunları yaşayan kişilerin mutlaka muayene olması ve tedaviye başlaması gerekir. Tanı koymak için, hastaya bazı testler yapılması gerekir. Testlerde kalbin ne kadar kan pompaladığı ve vücuda sağladığı oksijen miktarına bakılır. Efor testi yaparak, hastanın oksijen gereksinimi ölçülür. Yapılan tespitlerden sonra, hastaların yaşam koşullarına göre tedavi aşamasına geçilir.

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği tespit edilen hastalarda uygulanacak tedavi

 • Öncelikle hastanın beslenme koşulları yeniden belirlenir. Sulu besinler ve yemek miktarının azaltılması önerilir. Besinlerin iyi çiğnenerek öğütülmesi sağlık verilir. Yağ ve tuz alımı azaltılarak ödemlerinin önüne geçilir.
 • Hasta sigara kullanıyorsa, bırakması gerekmektedir. Sigara oksijen alımına engel olduğu için kalp kaslarının beslenmesine mani olacaktır.
 • Hastaların dinlenmesi önerilir. Yapılacak egzersizlerin doktor gözetiminde yapılması gerekir.
 • Hasta bunların dışında kalbin kan pompalanmasını arttıracak ilaç tedavisi ile desteklenir. Böylece kan akışı etkili bir şekilde sağlanır.

Kalp yetmezliği sorunu olan kişiler, yukarıdaki önerilere dikkat ederek yaşamlarına yeni bir yön vermelidir. Gereksiz yere ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmamalıdır. İlaçlarını düzenli kullanarak, kontrollerini ihmal etmemelidirler. Diyet programlarına uymalı, kendilerini aşırı yormamalıdırlar. Şeker ve kolesterol seviyelerini normal düzeylere indirip, alkol ve sigaradan uzak durmalıdırlar. Sağlıklı yaşamın kapıları kendi çabalarınızla açılacaktır.

]]>